Izbor nosiljke – Šta treba da znate
Pre nego uopšte krenete u potragu za nosiljkom za vašu bebu, jako je važno znati na šta trebate da pazite kod izbora i kupovine, jer izbor pogrešne nosiljke može jako i ozbiljno da našteti vama a najviše razvoju vaše bebe. Nosiljka nije bilo kakva torba u koju ćete da ubacite svoje dete i oslobodite težinu sa ruku, a postoji mnogo nosiljki koje upravo čine to – jednostavno rasterećuju vaše ruke, ali istovremeno napinju leđa i kičmu i stvaraju neprirodan raspored tereta. Nemojte nikada da dopustite da vama ili vašoj bebi tokom nošenja bude neudobno. Važno je odabrati nosiljku koja će u potpunosti odgovarati vašim potrebama, i biti besprekorno prikladna za bebin uzrast i motorički razvoj.
Ukoliko kupujete nosiljku sa naramenicama, one trebaju biti dovoljno široke i ispunjene kako bi amortizovale vaše kretnje. Naramenice se moraju zatezati, toliko da poptpuno privuku nosiljku uz vaš torzo. Dovoljno širok struk koji se veže ili kopča će pojačati udobnost.
Kod strukturisanih nosiljki, poznatih još kao i “klokanice” jedna od najvažnijih stvari na koje trebate da obratite pažnjuje širina sedećeg dela. On ne sme da bude uži od 20 cm, a što je širi to je bolje. Naime, beba u nosiljci ne sme da sedi, zato u nosiljci MORA da ima položaj nogu kao da je u čučnju, sa kolenima iznad nivoa guze, položaju žabice, te rub nosiljke treba da bude tačno na bebinom pregibu kolena.
Bebine noge moraju da vas obgrle, umesto da su izbačene prema van. Nemojte da dopustite da beba visi u nosiljci, niti da joj se kičma iskrivljuje u latinično slovo S. Beba u nosiljci telom mora doslovno da bude priljubljena uz vas tako da između vas i bebe može da stane vaš ispružen dlan, ništa više od toga. Kičma će u tom slučaju, gledajući iz profila, biti u laganom latiničnom slovu C, i to je prirodan položaj za bebina leđa.
Nošenje bebe od sebe, u položaju gde su bebina leđa na vašim prsima, bez obzira što se često propagira, nije položaj koji bi vam bilo koji stručnjak pedijatar, fizijatar ili ortoped preporučio. Jedini način da tako nosite svoju bebu je onaj na rukama, ili položaj “Buddhe” u Sling marami, a za taj položaj beba mora da ima dobru kontrolu vratnih i većeg dela leđnih mišića.
Nošenje bebe u položaju prema napred u klasičnom kenguru, nije položaj koji se preporučuje.
Najvažniji razlog protiv nošenja prema napred je nemogućnost nosiljke da kopira položaj ruku kada nosite bebu u tom položaju u kompaktnoj nosiljci.
Jedne će nosiljke dobro da zaštitite leđa i da povuku bebu prema vašim prsima, dok će noge da im vise.
Druge nosiljke će uspešno da reše položaj nogu i kukova sa širokim ukrojem na tom predelu, ali baš iz tog razloga nećete moći da privučete bebu svom telu, pa će beba biti nagnuta prema napred i visiti sa celim telom, napinjući svoje nezrele mišiće da se održi u uspravnom položaju.
Položaj “prema napred” zapravo je istraživački položaj, i u tom položaju aktivno učestvujete sa bebom. To nije položaj u kojem će beba moći da zaspi, da se odmori ili da provede duže vreme. Dok nosite bebu na rukama u tom položaju, korisitite ga samo kad apsolutno ništa drugo ne radite.
Kada trebate da obavite neke obaveze, sigurno ćete bebu okrenuti u vama lakši i prirodniji položaj – prsa o prsa ili na bok. Iz istog razloga nećete bebu niti u nosiljci nositi kao štit ispred sebe, nezaštićenu od vetra, sunca ili nasrtaja nepoznatih ljudi oduševljenih vašim detetom. A isto tako, nećete opterećivati svoju kičmu tim položajem, jer će vam, ipak, vaša kičma trebati još jako dugo. Kada birate nosiljku, podjednako je važno biti informisan za koji je uzrast nosiljka izrađena.
Većina strukuturisanih nosiljki ima ograničeni početni i konačni uzrast beba za koje je konstruisana, i vrlo je važno da ne prelazite tu granicu niti za milimetar. Neke strukturisane nosiljke ponudiće vam dodatak za novorođenče ili posebne načine nameštanja nosiljke za malu ili vrlo veliku decu.
Meke nosiljke, poput Sling marame ili marame nemaju uzrasnu granicu, i njihovo korišćenje zapravo zavisi od toga koliki teret vaše tilo može da podnese. Ali isto tako, prema motoričkom razvoju bebe i njenom uzrastu, biraćete i položaje nošenja koji su za taj uzrast prilagođeni i preporučeni.
Ako ti se sviđa tekst, podeli ga sa prijateljima:
Poveži se sa nama